2.Výuka chování v přírodě
Chování v přírodě
Jak se správně máme chovat v lese a přírodě nikdy neláme větve, nikdy neodhazujeme papír a odpadky.
Vždy chodíme po vyznačených cestách a pěšinách. Nekrátíme si cestu přes pole a louky. V lese nerámusíme, nekřičíme a nepískáme.
Naučte se pozorovat přírodu zastavte se, abyste viděli, jak je naše příroda krásná pozoruj a objevuj sledujte ptáky a zvěř, hledejte a poznávejte stopy. Naučte se znát stromy a keře, rostliny a pozoruj přírodu ve všech obdobích. Uvidíte, že pokaždé je příroda jiná a velmi zajímavá.
Zásady chování v přírodě Desatero rad
1. Uč se přírodě rozumět, znát a ctít její zákony.
2. Vnímej krásu přírody všemi smysly, nenič ji ani nešetrným dotykem.
3. Pohybuj se vždy tiše a nenápadně, abys sám neviděn viděl a sám neslyšen slyšel.
4. Buď přítelem všech rostlin a živočichů, naruš je v jejich vývoji.
5. Tábořit smíš jen na vyhrazených místech. Stopy svého pobytu však i tak zahlaď.
6. Uvědom si staré české přísloví:“ Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán.“ Chovej se podle něj i v přírodě.
7. Bez vody není života. Měj ji proto v úctě. Pečuj o čistotu pramenů a studánek.
8. Při každé příležitosti vykonej pro přírodu něco prospěšného.
9. Dbej o čistotu přírodního prostředí ve svém okolí. Je to samozřejmý projev chování kulturního člověka.
10. Uvědom si, že člověk může žít na zemi jen v souladu s přírodou. Staň se proto ochráncem přírody.

Při rozdělává ohně v přírodě je nutné v prvé řadě zvolit vhodné místo pro ohniště. To by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a vůbec všech věcí, které se mohou vznítit. Pamatujte, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech! Zcela zakázáno je i rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi. Oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance (zetlelá vrstva jehličí)nebo rašelině, ani v blízkosti stohů (minimálně 100 m), seníků apod.Létající jiskry nebo náhlý poryv větru totiž velmi snadno způsobí neštěstí. Kvůli podobné neopatrnosti lidí každoročně vznikají stovky požárů. Pro rozdělávání ohně je naopak ideální hliněný podklad.Místo táboráku je nutno i vhodně uspořádat. Při rozdělávání ohně v přírodě ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí – např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod. V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit až metr širokým pruhem, který bude zbavený veškerých hořlavin.


Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejte.Jelikož je blesk jak známo silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.Za bouřky venku pokud možno nepřenášejte kovové předměty – fungují totiž jako hromosvod. Stojí za to si připomenout případ z roku 2005, kdy úder blesku připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky. Ačkoliv za bouřky si většinou na nedostatek větru nemůžeme stěžovat, není vhodné ani pouštění draků.Při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte ani se neschovávejte pod osamocenými stromy, v obou případech by vás blesk mohl zasáhnout.Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9 s mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30 s mezi hřměním a bleskem).Při hledání úkrytu před bouřkou pamatujte také na to, že ji doprovází nejen blesky, ale často i silný vítr, který také představuje riziko. Proto se držte v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů (hrozí vývraty, nebezpečné odletující větve můžou způsobit vážná zranění), nebo sloupů elektrického vedení (shozené dráty mohou být stále po proudem).
Ústí Kláštorské rokliny do Prielomu Hornádu
Nikdy by jste neměli do přírody chodit sami vždy aspoň ve dvouch a to z důvodů pokud by se vám něco stalo aby vždy ten druhý mohl
zavolat pomoc také dávejte pozor kam šlapete může se stát že třeba v roklině by vám mohla podklouznout noha.Mějte vždy dobré obutí
třeba mít na paměti že je hezké vnímat krásy přírody jako jsou i rokliny ale vždy musíte myslet i na bezepčí živata svého i ostatních kdo jde s vámi.
Choďte vždy pomalu a opatrně po turistickém chodníku po zabezpečených žebříkách.Věnujte také pozornost co je kde napsané pokud je napsáno
Přechod je povolen pouze ve směru proti toku potoka vzhůru neporušujte to co je napsané mohli by jste zabloudit a ohrozit tak svůj život.
Kláštorská roklina byla známá již v dobách osídlení kláštera na Kláštorisku, avšak veřejnosti byla zpřístupněna až v roce 1960. Nyní je průchozí po zeleném turistickém chodníku s mnoha místy zabezpečenými žebříky či stupačkami. Přechod je povolen pouze ve směru proti toku potoka vzhůru
Rokle dlouhá 1,5 kilometru začíná na louce u Kláštoriska a ústí do Prielomu Hornádu mezi Hrdlem Hornádu a Letanovským mlýnem. V místě vyústění překonává Hornád lanová lávka. V roklině se nachází mnoho vodopádů, Vodopád Objaviteľov, vodopád Antona Straku, Dúhový vodopád, kaskády Gusta Nedobrého, Malý vodopád, Machový vodopád a vodopád Kartuziánov těsně pod vrcholem.
Strakov vodopád Kláštorský roklině
____________________________________
Domácí úkoly
Vypracování úkolů používejte vlasní slova neberu okopírovaný text z internetu a také neberu krátké odovědi nic neříkající odpovědi.
1. Napište co podle vás znamená chovat se ohleduplně a bezpečně?
2. Napište jak se zachováte když váš kamarád si zlomí nohu?
3.Napište příběh o tom jak se chovat v lese a proč je to důležité?
4.Napište jak se zachováte když uvidíte někoho rozdělávat oheň tam kde se oheň rozdělávat nesmí?
5.Napište co podle vás znamená Bez vody není života měj ji proto v úctě.
6.Napište jak se učíte porozumět přírodě a čeho jste si v přírodě nejvíce všímali?