1. hodina - Poznávání krásy naší zemi

 Příjemná procházka mezi stromy svět je něčím nádherným je dobré to vnímat ty největší zázraky nám leží před očima je to příroda.Stromy jsou zelené plíce naší planety.Jediný strom protáhne půdou za rok 30 000 litrů vody.Vzrostlý strom má plochu listů 1200 metrů čtverečných a vyprodukuje za rok 4500 kg kyslíku.Voda je vytlačována z kořenů až do špiček listů.

Ze světa zvířat

Velké šelmy byly odpradávna obyvateli lesů a mají v nich své nezastupitelné místo. Hrají důležitou roli při regulaci zvěře. K úbytku a postupnému vymizení velkých šelem došlo až s osídlováním krajiny člověkem. Šelmy představovaly pro člověka potravního konkurenta, ale také se stávaly cennou trofejí. Na jejich úbytku se také podílel strach o domácí zvířata, která se stávala jejich kořistí.Prapředkem vlků a dalších šelem byl tzv. Miacis, první forma masožravých šelem, který se vyvinul v době po vymření dinosaurů, v době před asi 60 mil. let. Původní „prapes“, nazývaný Tomarctus, je předkem všech psovitých šelem, jako jsou lišky, šakali, nebo kojoti a samozřejmě také vlci.

Ptáci k nejvýznamnějším patří puštík bělavý- v Beskydách má jediné místo původního rozšíření, kde žije i dnes. Velmi vzácný je tetřev hlušec, kterého žije v Beskydech jen několik kusů. Na několika místech hnízdí také čáp černý, horské lesy s bohatým podrostem vyhledává jeřábek lesní. Vzácný je také výskyt dalších sov, jako je sova pálená, kulíšek nejmenší nebo výr velký. Mezi vzácnějšími šplhavci se v Beskydách vyskytují strakapoud malý, žluna šedá a datel černý. Pozornost si zaslouží také výskyt vzácných horských datlů datlíka tříprstého a strakapouda bělohřbetého. Jejich populace zde vytváří severozápadní hranici jejich areálů ve střední Evropě.


Les se mění každým dnem. Stačí jen nejít jen tak na procházku, je potřeba se dívat kolem sebe, vnímat - nevím, jak to říci - dech, duši, řeč lesa. Pak najednou člověk cítí, že ho les přijal, že k sobě patří, že si spolu rozumí.Také zde můžeme najít mnoho lesních dobrot jako třeba houby.
Hřib hnědý Ve vysokých borových lesích mezi mechem, spadaným dřevem a jehličím. Vyskytuje se také v podhorských smrkových lesích.
Hřib hnědý Masitý, suchý, pěkně tmavě kaštanově až čokoládově hnědý, hladký klobouk. 

 Chráněná přírodní území

Příroda je to nejcennější co v Beskydách je a Vy máte možnost vidět. Vedle značených tras vedoucích na ty nejatraktivnější a nejnavštěvovanější místa Beskyd, můžete stále sejít na trasu, kde nepotkáte celou cestu ani jednoho živáčka. Většinu území pokrývá CHKO Beskydy, která je svou rozlohou 1 160 km2 největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Význam přírodní hodnoty chráněné krajinné oblasti Beskydy je podtržen vyhlášením 50 maloplošných chráněných území, z toho 7 národních přírodních rezervací, 20 přírodních rezervací, 22 přírodních památek, 1 národní památka.

K přírodě patří i moře

Jaderské moře Je etruského původu, Etruskové jej nazývali Hadriatským mořem (nebo také Hatriatským mořem) podle osady Hatrie, která se nacházela nedaleko místa, kde leží dnešní Benátky.Jaderské moře je teplé. Jeho teplota neklesne pod 11 stupňů Celsia. V létě se teplota moře vyšplhá až k 22 až 27 stupňům.Příliv a odliv na Jadranu Otrantskou úžinou se dostává do Jaderského moře přílivová vlna, která se pohybuje proti směru hodinových ručiček. Rozdíl mezi přílivem a odlivem není na pobřeží výrazně znatelný – v okolí Dubrovníku je jen asi 30cm, největší rozdíl uvidíte na severu, například v okolí Savudrije cca 80cm. Během 24 hodin se na Jadranu vystřídají dva přílivy a odlivy.Národní park České Švýcarsko patří mezi nejvzácnější přírodní oblasti České republiky. Malebná krajina pískovcových skal tyčících se vysoko nad hlubokým kaňonem řeky Labe přitahovala návštěvníky pro svou tajuplnost už odpradávna.Nachází se zde nejen největší skalní most v Evropě, ale i nádherné skalní vyhlídky, romantické soutěsky, či průzračně čisté potůčky s písčitým dnem meandrující divokou přírodou mezi skalami.Většina turistů navštíví Pravčickou bránu a nechá se povozit na lodičce po Tiché a Divoké soutěsce. České Švýcarsko však nabízí mnohem víc. Pěkný pohled do kraje se naskýtá z vyhlídek nedaleko Jetřichovi (Mariina skála a Rudolfův kámen). Za návštěvu také stojí např. loupežnický hrádek Šauštejn postavený na vysokých skalních blocích, turistická trasa od Dolského mlýna k Jetřichovické Bělé, či tajuplné údolí Křinice. A to vše je pouhý zlomek výletních cílů, které může České Švýcarsko nabídnout.Nedaleko Českého Švýcarska se nachází další pozoruhodná oblast nesoucí název Labské pískovce. V ní najdeme skalní město Tiské stěny nebo naši nejvyšší stolovou horu Děčínský Sněžník, na jejímž vrcholu stojí kamenná rozhledna.

 

Vodní zámek Červená Lhota 


O jejím kouzle svědčí už jen to, že právě v této oblasti se naši předkové rozhodli postavit nejkrásnější hrady a zámky. Mezi ně patří např. zámek Hluboká, hrad Rabí, nebo i dva kouzelné vodní zámky - Červená Lhota a Blatná. Jihočeský vodní zámek Červená Lhota patří mezi nejmalebnější renesanční zámky v Čechách. Stojí uprostřed rybníka na malém skalnatém ostrově a obklopuje ho zámecký park s řadou romantických pohledů. Do zámku se vchází po kamenném mostě, jenž nahradil původní dřevěný padací most.Zámek Blatná byl zase vybudován na ostrůvku uprostřed říčky Lomnice a obklopuje ho rozsáhlá zámecká obora plná vysokých dubů s opuštěnými zlatokopeckými sejpy, ve které se volně pasou daňci.Kapitola sama pro sebe je Třeboňsko - krajina plná nádherných rybníků a památek protkaná rovnými cyklostezkami. Nedaleko ní najdeme další skvost, kterým je asi nejromantičtější město v ČR - Český Krumlov.

Rostliny a bylinky

Léčivé bylinky rostou ve volné přírodě již od starověku se využívají jejich léčivé schopnosti jako například Bazalka vonná Podporuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, křečím žaludku, při poruchách trávení po dlouhém užívání léků, proti nevolnostem, uvolňuje při nervovém podráždění. Jaké léčivé bylinky rostou v naší přírodě a jak nám pomáhají, se dozvíte ve 6.Hodině-Rostliny a bylinky v přírodě.




 




 

 

Domácí úkoly
Vypracování úkolů používejte vlasní slova neberu okopírovaný text z internetu a také neberu krátké odovědi nic neříkající odpovědi.

1.Váš úkol napište zážitek z lesa co jste tam viděli co si z lesa přinesli a vyberte si jednu věc kterou jste si z lesa 
   přinesli a namalujte ji a pošlete odkaz na obrázek.
2.Váš úkol napište 10 zvířat které lze vidět v přírodě vyberte si jedno zvíře a napište jak by jste se o něj postarali v zimně.

3.Váš úkol napište 5 lesních plodů a také mi napište co vše se má dělat aby plody netrpěli a mohli i další vegetativní věk růst.
4.Váš úkol napište 3 druhy názvy stromů a co znamená lesní školka a k čemu jsou lesní školky vyber si strom a namaluj ho odkaz
   obrázku pošli v zadaní úkolu.
5.Váš úkol napište 5 věci co se nesmí dělat v přírodě a zdůvodněte proč se to nesmí?