4. hodina - Lesní plody v lese

 

V lese nejsou jenom stromy, ale roste zde i hodně keřů a dalších rostlin.

 Lesní plody lesní jahody, maliny, ostružiny, borůvky a brusinky.


Jahody, borůvky, ostružiny, maliny a houby nasbírané v lese jsou nejen pochoutka, ale přinášejí tělu také mnoho vitamínů a dalších látek potřebných pro zdraví. Kilogram jahod má více vitamínu C než stejné množství pomerančů. Lidové léčitelství užívá lesní plody k potlačení řady neduhů.


Lesní jahody se pro vysoký obsah vitamínu C doporučují při srdečních nemocech, vysokém krevním tlaku, žaludečních vředech a chudokrevnosti. Léčí žlučníkové, jaterní a krevní choroby a dnu. Jahody obsahují rovněž vitamíny B a E. Odvar nebo kaše z jahod se užívá k ošetření pleti, na hemoroidy, zápach z úst, ekzémy a hnisající rány.Borůvky jsou vydatným zdrojem antioxidantů, které ničí volné radikály v těle, jež souvisejí s onemocněním rakovinou. Obsahují třísloviny a hodně železa a manganu. Mají protizánětlivé účinky, zlepšují zrak, omlazují a snižují hladinu cukru v krvi. Doporučují se při průjmech, ledvinových kamenech, žaludečních vředech a revmatismu.

    
Výluh z plodů a listů se dává jako obklad při hemoroidech a kožních onemocněních a ke kloktání při angíně.Brusinky ničí bakterie a mají protizánětlivé účinky, snižují horečku a mírní kašel. Maliny obsahují vitamíny A,B,C a E, cukry, minerály a silice. Jsou vhodné při cukrovce, špatném trávení a revmatismu. Uvolňují křeče při chorobách žlučníku. Snižují horečku, pomáhají při průjmu. Užívají se na hemoroidy, akné, kožní vyrážky, astma. Doporučují se při kornatění tepen.Ostružiny jsou zdrojem vitamínu B, C a minerálních látek. Ničí bakterie, pomáhají při průjmu i zácpě, nespavosti, zánětech žaludku, nachlazení a vyčerpání. Podporují krvetvorbu. Jako obklad se osvědčily při onemocněních kůže.

Houby jsou oblíbené pro osobitou vůni a chuť, kuchařky dokáží s jejich pomocí vykouzlit iluzi masa v pokrmu. Obsahují provitamín A, skupinu vitamínů B, protikřivičný vitamín D, který není obsažen v žádné jiné rostlině. V houbách jsou důležité rovněž látky jako draslík, vápník, hořčík či železo.

Domácí úkoly
Vypracování úkolů používejte vlasní slova neberu okopírovaný text z internetu a také neberu krátké odovědi nic neříkající odpovědi.

1.Popište jak správě a získat lesní plody z lesa a proč bychom se měli chovat slušně i při zbírání lesních plodin?
2.Napište co vše se dá z lesními plody udělat jak správně lesní plody skladovat tak aby nám nezplesnivěli?
3.Vyber si jednu z lesních plodin a nakresli a napiš k tomu mini příběh kde se především bude jednat o lesní plodiny.
4.Napiš 10 jedovatých hub 10 jedlých hub a jaké houby je možné zaměnit s jedlými houbami a v čem jsou si podobné? 
5.Napiš co se má udělat pokud se stane že někdo sní otrávené houby?

Z lesních plodů se také připravuje dobré a chutné jídlo zde je několik receptů:

Ovocná Lodička
Ingredience lesní i jiné ovoce co kdo má rád.-Jahod,meruňky,jablka,hroznové víno a meloun.
Postup:Napíchá se na špejli a ta se zabodne do vydlabaného srpu melouna.Na jeden konnec
melouna se zapíchne ozdobné paraplíčko jako vlajka.Pak se dá vychladit.





Ovocný pohár

 

V teplém letním období se na pohár z čerstvého ovoce dá zlákat asi každý. Receptů je mnoho, ale zkuste někdyvyzkoušet jak chutná čerstvé ovoce se skořicí. Přidaná skořice napomáhá trávení a když se ovoce jeví málo sladké, lehce pohár přisladíme pokapáním javorovým sirupem.

K připravě si očistíme a omyjeme všechno ovoce. Co má peckyodpeckujeme a pokrájíme na menší kousky. V míse ho promícháme aposypeme skořicí.

Skořice ovoce jednak jakoby osladí a pak též dodá celému poháru„sváteční aróma“.

Ovocnou směsí naplníme poháry a pro vůni i lepší chuť můžeme pokapat povrch javorovým sirupem a pro barevný dojem doplníme lístkem čerstvé meduňky nebo máty.

Můžeme poháry vychladit, ale je lepší je raději co nejdříve podávat a vychutnat si tak čerstvost ovoce.