7. hodina - Chráněná přírodní území

 

Chráněná přírodní území

NP-Podyji-Dyje-v-Zadnich-Hamrech


 

Český zákon určuje jednak obecné zásady ochrany přírody - ochranu rostlin, živočichů, geologických prvků (jeskyní), paleontologických nálezů i ochranu krajinného rázu území. Dále definuje jednotlivé druhy zvláště chráněných území - např. národní parky, rezervace, přírodní památky. Stanovuje povinnosti fyzických a právnických osob při ochraně přírody, definuje orgány ochrany přírody a jejich pravomoci. Zvláštní část zákona je věnována i soustavě chráněných území natura 2000.

Národní přírodní rezervace Libický luh Lužní les mezi řekami Labe a Cidlina a obcemi Libice nad Cidlinou a Velký Osek. Vyhlášeno 25. dubna 1985. Jedná se o největší komplex úvalového lužního lesa v Čechách s řadou přirozených lesních společenstev vyvinutých v závislosti na hloubce hladiny spodní vody s četnými tůněmi a starými rameny v různém stupni zazemňovacího procesu. Vyskytuje se zde řada druhů chráněných rostlin a živočichů včetně kriticky ohrožených druhů České republiky.



Přírodní památka Báň Jižně exponovaná stráň částečně zarostlá mladým lesem s dubem šipákem, částečně křovinatá s lesostepním společenstvem nad obcí Hradčany, 12 km východně od Poděbrad. Rozloha: 10,6 ha. Vyhlášeno 29. prosince 1972 původně za účelem ochrany suchomilných rostlinných společenstev slínovcových strání s bělozářkou liliovitou (nejvýchodnější naleziště v Evropě), vstavačem nachovým, medovníkem meduňkolistým aj. V poslední době získala lokalita význam i jako útočiště mizejících druhů hmyzu, zejména motýlů.


V roce 2011 Správa CHKO pokračovala v monitoringu sokola stěhovavého na území CHKO LP. Dle zkušeností s hnízděním sokola v minulých letech probíhal na vytipovaných lokalitách průběžný monitoring ve spolupráci strážců NP České Švýcarsko, zoologů ze Správy CHKO Labské pískovce a také za nemalé spolupráce Českého horolezeckého svazu, jmenovitě pana J. Pletichy.

Hnízdní lokality byly monitorovány minimálně 1x za týden. Jednalo se o lokality NPR Kaňon Labe, lokalita nad Dolním Žlebem, Ostrov, Nad Stěnami u Libouchce, Děčín-Bělá a Děčínský Sněžník. Zájmové lokality byly na základě pozorování přechodně uzavřeny pro návštěvníky, zejména horolezce.

V roce 2011 zahnízdil sokol stěhovavý na 3 lokalitách: Nad Stěnami v k.ú. Libouchec, u Dolního Žlebu a v Děčíně–Bělé. Nebylo potvrzeno hnízdění na lokalitách Děčínský Sněžník, Růžový pilíř a zřejmě ani na lokalitě Ostrov. Na základě přímých pozorování mláďat sokola stěhovavého lze konstatovat, že na území CHKO LP bylo v roce 2011 úspěšně vyvedeno minimálně 8 (9) jedinců sokola stěhovavého. Po třech jedincích v lokalitách Nad Stěnami, Bělá a nad Dolním Žlebem.

V současné době jsou zrušena přechodně uzavřená území a celá oblast CHKO LP je tedy opět volně přístupná návštěvníkům a horolezcům.

Za správu CHKO LP bych tímto rád poděkoval všem spolupracovníkům a dobrovolníkům za pomoc s monitoringem a hlídáním hnízdních lokalit sokola stěhovavého. Široké veřejnosti, návštěvníkům CHKO a zejména horolezcům bychom rádi poděkovali za respektování přechodných uzávěr území kolem hnízdních lokalit.


Příroda je to nejcennější co v Beskydech je a Vy máte možnost vidět. Vedle značených tras vedoucích na ty nejatraktivnější a nejnavštěvovanější místa Beskyd, můžete stále sejít na trasu, kde nepotkáte celou cestu ani jednoho živáčka. Většinu území pokrývá CHKO Beskydy, která je svou rozlohou 1 160 km2 největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Význam přírodní hodnoty chráněné krajinné oblasti Beskydy je podtržen vyhlášením 50 maloplošných chráněných území, z toho 7 národních přírodních rezervací, 20 přírodních rezervací, 22 přírodních památek, 1 národní pámátka.


Bílé Karpaty

Kromě již výše zmiňovaných chráněných míst se v CHKO Bílé Karpaty nachází také mnohé další zajímavé chráněné přírodní úkazy. Jsou jimi např. Státní přírodní rezervace Porážky na rozhraní okresů Uherské Hradiště a Hodonín, významná především výskytem mnoha chráněných rostlinných i živočišných druhů a také jako důležité ekologické biocentrum ÚSES (územního systému ekologické stability), dále pak nemůžeme opomenout CHPV - Jalovcovou stráň - krajinářsky velmi hodnotné území s bohatými porosty jalovce v okolí Nedašovska; SPR Čertoryje - obrovský luční komplex o rozloze zhruba 770 ha v jihozápadní části CHKO Bílé Karpaty; CHPV - Bílé Potoky - území s pseudokrasovými jevy hodnotné z hlediska botanického, geologického i entomologického.




Chráněná přírodní území v přímoří
 
Prvním pokusem o ochranu přírody na území dnešního Chorvatska bylo v roce 1910 vyhlášení Plitvických jezer národním parkem; vyhláška však neodpovídala potřebám ochrany a byla příliš poplatná své době a jejím představám o ochraně přírody.

 
Vodopády řeky Krky
 
Stav se změnil až po založení Ústavu pro ochranu přírodních jedinečností v rámci Jugoslávie v r. 1946, které nastartovalo soustavnou a profesionální činnost na poli ochrany přírody. Jako první národní park byla opět vyhlášena Plitvická jezera (1949), tentokrát již náležitým odborným způsobem.
 
Brijunské ostrovy
V jadranském přímoří a k němu přiléhajícím vnitrozemí jsou zastoupemy mnohé výrazné evropské krajinné typy: mimořádně členité mořské pobřeží, zalesněné horské hřebeny, zvlněné pahorkatiny, pralesy, ostře zaříznutá říční údolí, vápencová území se skalními hřebeny a věžemi, kaňony, škrapy, propastmi, závrty, jezery v závrtech, jeskyněmi, ponornými řekami, holokrasem a dalšími krasovými jevy, jsou zde i bažiny a močály. V národních parcích a dalších chráněných územích se chrání rozmanitost přírody, bohatství přírodních a krajinných hodnot, mimořádné přírodní krásy, klimatická, hydrografická, vegetační a faunistická různorodost krajinných celků, zachování vědecky významných rostlinných a živočišných druhů, pestrá geologická stavba a členitost reliéfu, přírodní výtvory a naleziště.
 
Plitvická jezera
 
 
Národní parky
 
  Vstupné do národních parků

 
V přímoří nebo v místech dosažitelných z přímoří jako výletní cíle jsou v současné době tyto národní parky:
Plitvická jezera (Plitvička jezera) oblast Lika
Je to nejznámější a nejnavštěvovanější národní park v celém Chorvatsku. Je jako jediný přírodní fenomén v Chorvatsku zahrnut organizací UNESCO mezi nejcennější přírodní hodnoty ve světovém měřítku. Chrání se estetické a vědecké hodnoty mimořádného krasového celku - soustavy 16 terasových jezer, bohatství krasových jevů, ojedinělá vegetace s řadou endemitů i bohatá fauna (medvědi, vlci a další). Rozloha parku je asi 295 km2.
 
 
Paklenica - Severní Dalmácie
Tento národní park je v jižní přímořské části pohoří Velebit, bezprostředně pod jeho nejvyšším vrcholkem, Vaganským vrchem (Vaganski vrh - 1758 m), rozloha 102 km2. Zahrnuje především dvě krasová údolí, Velkou a Malou Paklenici (Velika Paklenica, Mala Paklenica), která jsou od sebe oddělena náhorní plošinou o nadmořské výšce 500 m. Chrání se významné estetické a geomorfologické hodnoty, stejně jako bohatá flóra (lesní porost patří k nejrozsáhlejším na pobřeží) s četnými endemity, zajímavá fauna. Velká Paklenica je dobře přístupná a mimořádně přitažlivá, v Malé Paklenici je terén méně schůdný.
 
 
Mljet - ostrov v Jižní Dalmácii.
Národní park se rozkládá na severozápadní straně ostrova Mljet a má rozlohu 54 km2. Zahrnuje Velké jezero a Malé jezero (Veliko jezero, Malo jezero) a přilehlé lesy, kde jsou mimo jiné i cedry. Národním parkem byl vyhlášen pro své geologické zvláštnosti, bohaté rostlinstvo (především lesní porosty) a živočišstvo, neporušený krajinný ráz a vědecké hodnoty oblasti. Park je dobře přístupný.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



 

Dmácí úkoly
Vypracování úkolů používejte vlasní slova neberu okopírovaný text z internetu a také neberu krátké odovědi nic neříkající odpovědi.

1. Napište 8 Národních parků ČR a jaké přírodní bohatství se tam nalézá.
2. Napište
12 zvláště chráněných druhů živočichů ČR

3. Napište co znamená ochrana přírody a jak vy sami chráníte přírodu?
4. Napište co zamenají zkratky
CHKO,CHKO LP,CHPV,SPR,

5.Napište jak se mají návštěvníci chovat v chráněné přírodní území?